Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


آنچه که نباید در زباله دان گذاشت - فروشگاه سالمین

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۲۴ تعداد نظرات : ۰
آنچه که نباید در زباله دان گذاشت

سالمین:اغلب زمان ها, کارخانجات کاغذ , کاغذ های ریز ریز شده را نمی پذیرند زیرا این کاغذها در طی فرآیند جور کردن مشکلات زیادی را ایجاد می نمایند.
آیا انداختن بشقاب های کاغذی چرب در داخل سطل زباله موجب اذیت و آزار می شود؟ یا واقعا انداختن یک کیسه پلاستیکی مشکلات بزرگی را فراهم می آورد؟!

به گزارش سالمین ممکن است ساده به نظر برسد که زباله ها را برمبنای برچسبشان راهی سطل زباله های بازیافتی نماییم و یا بر اساس نشانه “قابلیت بازیافت” تشخیص بدهیم که کدام زباله ها را باید در داخل سطل زباله های بازیافتی قرار داد و در باره کدامین آنها می باید از انجام این کار صرف نظر نمود اما متاسفانه چنین رویه ای ما را همواره مستقیما به سوی هدف راهنمایی نخواهد نمود!

پس شاید بهتر باشد موادی را پیدا کنیم که نباید آن ها را داخل سطل زباله های بازیافتی قرار دهیم.در زیر ما فهرستی از موادی که نباید داخل سطل زباله های بازیافتی شوند را آماده کرده ایم که تنها در صورت وجود سطل ها یا برنامه های ویژه می توانند وارد این سطل ها و برنامه های زباله گردند.

کاغذهای ریز ریز شده
وقتی شما کاغذ را ریز ریز می کنید حجم کاغذ را کم می کنید و این کار را با کاهش طول الیافت کاغذ صورت می دهید.این گفته اریک لومباردی است که مدیر اجرایی یکی از بزرگترین بازیافت کنندگان غیر انتفاعی ایالات متحده امریکا می باشد.
دقت کنید که کاغذهای سفید رایانه الیاف قوی و طولانی دارند و هر زمان که شما این کاغذها را بازیافت می کنید در عمل الیاف آن ها را کوتاهتر از گذشته خواهید یافت.اگر کار بدرستی انجام شود هر کاغذ رایانه قابلیت شش تا هشت بار بازیافت شدن را دارد.

هرچند اگر این کاغذ رایانه را ریز ریز کنید, در صورتی که فقط یک بار بتوانید آن را بازیافت نمایید نیز در زمره انسان های خوشبخت محسوب می شوید.لومباردی اضافه می کند:” اغلب زمان ها, کارخانجات کاغذ , کاغذ های ریز ریز شده را نمی پذیرند زیرا این کاغذها در طی فرآیند جور کردن مشکلات زیادی را ایجاد می نمایند.”

لومباردی می گوید:”هر تولید کننده کاغذ می تواند کاغذهای مخلوط تولیدی را در توده های بزرگی که در کارخانجات بازیافت وجود دارند قرار دهد و موجب شود که کاغذهای تولیدی,یک بار استفاده نباشند.”

اگر شما سند نیمه محرمانه ای دارید بهتر است آن را سه چهار بار پاره کنید و بعد در داخل سطل زباله های بازیافتی بیندازید.برای اسنادی که مطلقا نیاز به ریز ریز شدن دارند مراکزی موجودند که می دانند چگونه باید از کاغذهای ریز ریز شده جهت بازیافت استفاده نمود.برخی از برنامه های بازیافت از پیاده رو کاغذهای ریز ریز شده را به شرطی که در کیسه های جداگانه قرار گرفته باشد می پذیرند.

کاغذهای رنگی براق
باور داشته باشید یا نه کاغذهای براق می توانند کل عملیات دسته بندی را در فرآیند بازیافت به تعطیلی بکشانند.ایده پشت سر این قضیه ساده است و توسط دان باریل, مدیر برنامه بازیافت دانشگاه کلرادو در بولدر,توضیح داده می شود:”این کار مثل این است که شما یک جوراب قرمز را در میان جوراب های سفیدی که جور و دسته بندی شده اند شناسایی نمایید.”اگر شما نیاز به خرید کاغذ رنگی دارید در حد امکان از خرید کاعذ رنگی های سنگین اجتناب کنید و کار رنگ آمیزی را با استفاده از مداد رنگی یا مداد شمعی پیش ببرید.کارخانجات کاغذ معمولا می توانند عملیات خود را در کار با کاغذهای سبکتر به خوبی جلو ببرند.

جعبه های آب میوه و کارتن های شیر
برای اینکه بدانید با این زباله ها چه باید بکنید می بایست برنامه های جمع آوری زباله شهرتان را مورد ملاحظه قرار دهید.بعضی از شهرها در برنامه های بازیافت خود به جمع آوری جعبه های آب میوه و کارتن های شیر به همراه جعبه های مقوایی اقدام می کنند.قطعا این کار همه جا انجام نمی شود.
اگرچه بسیاری از کارخانجات , کارتن های آب میوه و شیر را حتی با نی پلاستیکی مخصوص نوشیدن آن ها بازیافت می کنند, کارتن های شیر و آب میوه قرار گرفته در جاهای غیر خنک که برای بسته بندی محصولاتی همچون سوپ و سبوس,برنج یا شیر مغز بادام استفاده شده اند را مورد بازیافت قرار نمی دهند.
در ۲۰۰۸ تنها ۱۸ درصد از خانوارها در برنامه های بازیافت که کارتن ها را پذیرش می کرد مشارکت نمودند.این تعداد امروزه به ۳۶ درصد افزایش یافته است.

فنجان های قهوه کاغذی
امروزه تنها در جوامع محدودی از ایالات متحده فنجان های قهوه کاغذی که فنجان های داغ هم نام دارند مورد بازیافت قرار می گیرند.پوشش پلاستیکی نازک پلی اتیلن که جهت جلوگیری از نشت مایع مورد استفاده قرار می گیرد فرآیندهای مورد استفاده در بازیافت را با مشکلات اساسی روبرو می نماید.

با حدود ۵۸ میلیارد فنجان کاغذی که هر سال در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد, بهترین کار شما این است که مصرف این فنجان ها را کم کنید.به این منظور هنگام رفتن به قهوه خانه با خود یک لیوان ساده ببرید یا از قهوه چی بخواهید که برای نوشیدن قهوه تان , چنین لیوانی را در اختیارتان قرار دهد.

وندل سیمونسون,مدیر فروش محصولات اقتصادی یک بار مصرف بولدر در کلرادو که محصولات آن قابلیت استفاده مجدد و کمپوست شدن را دارند می گوید:”اگر هر کس فنجان قهوه قابل استفاده مجدد را با خود به قهوه خانه ببرد,در پایان روز مشکلی با فنجان های داغ قهوه وجود نخواهد داشت”.

در ثانی اگر شما در جایی زندگی می کنید که کمپوست زباله انجام می شود باید بدانید که استفاده از فنجان های با پوشش نباتی مشکلی را در کمپوست زباله ها ایجاد نخواهد نمود.

استاربوکس طی یک برنامه آزمایشی می خواهد ثابت کند که جمع آوری توامان فنجان های داغ قهوه با کارتن های مقوایی حتی در صورتی که پوشش فنجان ها پلاستیک باشد مشکلی را برای برنامه های بازیافت ایجاد نمی کند.

جعبه های پیتزا, بشقاب های کثیف پلاستیکی و دستمال سفره
خیلی از مردم فکر می کنند که جعبه های پیتزا قابل بازیافت هستند.در حقیقت خیلی از جعبه ها نشانه “قابلیت بازیافت” را دارند و به طور سنتی از مقواهای موجدار ساخته شده اند.این جعبه ها قابل بازیافت هستند.

جعبه های پیتزا که با غذا آلوده شده اند یا هر محصول کاغذی که با چربی و غذا لک برداشته قابل بازیافت نیست الا اینکه بخش های لک شده آن بخوبی جداسازی گردد.

هر چند بخش های غیر قابل بازیافت آن ها داغ و خوشمزه اند و به ویژه چربی و پنیر موجود در پیتزا موجب آلودگی جعبه مقوایی می شود.
در فرآیند بازیافت کاغذ , غذا از بدترین آلاینده ها به حساب می آید.چربی و روغن مشکل بزرگی در پلاستیک,فلز و شیشه محسوب نمی شود زیرا طی فرآیندهای حرارتی چنین موادی مورد بازیافت قرار می گیرند.

ولی وقتی محصولات کاغذی بازیافت می شوند, با آب مخلوط شده و بصورت ماده ای آبکی در می آیند.از آنجا که همه می دانیم آب و روغن مخلوط شدنی نیستند,نتیجه واضح است.

چربی های حاصل از جعبه های پیتزا روغن را به بالای ماده آبکی می کشانند و الیاف کاغذ نمی توانند در طی فرآیند خمیر سازی از روغن جدا گردند.
در نتیجه این آلودگی کل توده را ضایع و خراب می سازد.این همان قضیه ای است که باعث می شود دیگر عناصر مرتبط با مواد غذایی هم غیر قابل بازیافت گردند(بشقاب های کاغذی, دستمال سفره های استفاده شده, حوله های کاغذی استفاده شده و ….)

کیسه های پلاستیکی و فیلم
لومباردی می گوید:”وقتی مواد قابل بازیافت در ماشین ها قرار می گیرند تا دسته بندی و جور شوند,آنچه که اغلب موجب صدمه و آسیب ماشین می شود کیسه پلاستیکی است.”کیسه های پلاستیکی به دور تجهیزات می پیچند و با از کار انداختن ماشین, زمان,انرژی و پول را هدر می دهند.لومباردی توضیح می دهد:”تعمیرکاران به کار گرفته می شوند تا با چاقو کیسه های پلاستیکی را از دور تجهیزات ماشین آلات پاره کنند.”

ولی این به آن معنا نیست که شما مجبورید کیسه های پلاستیکی را داخل سطل های زباله بیندازید.خبر خوب این است که امروزه اغلب مغازه های خوار و بار فروشی ایالات متحده بازیافت کیسه های پلاستیکی را پیشنهاد می نمایند.در سال ۲۰۰۷ بیش از ۸۳۰ میلیون پوند کیسه پلاستیکی و فیلم در سراسر ایالات متحده بازیافت شد که ۲۷ درصد بیش از سال ۲۰۰۵ بود.

کیسه های پلاستیکی می توانند بخوبی در ساخت دوجین از محصولات مفید و جدید مورد استفاده قرار گیرند.

رزین پلاستیکی بد
پلاستیک های گروه یک و دو که از تری فتالات پلی اتیلن(پت) و پلی اتیلن با دانسیته بالا(اچ دی پی ای) ساخته شده اند عمومی ترین پلاستیک های بازیافتی هستند.هر چند اینکه پلاستیکی از پت و اچ دی پی ای ساخته شده باشد به این معنی نیست که چنین پلاستیک هایی در برنامه های بازیافت اجتماع شما جایی دارند.در عوض تمرکز بر عدد پلاستیک بهتر است توجه اساسی به جزییات پلاستیکی که در اجتماع شما بازیافت می شود معطوف گردد و چیزهایی مانند “بطری های گردن باریک” و “پلاستیک های خشن” مورد توجه قرار گیرد.

حتی در یک برنامه بازیافت که پلاستیک های یک تا هفت را در بر می گیرد, اغلب شکل محصولات پلاستیکی است که در برنامه ویژه بازیافت,قابلیت یا عدم قابلیت بازیافت آن ها را تعیین می نماید.نوع پلاستیک های بازیافتی مهمترین چیزی است که شما باید به خاطر سپرده و آنگاه آن را در برنامه های بازیافت اجتماعتان مورد توجه قرار دهید.

درب های بطری ها
پلی پروپیلن یا پلاستیک نوع پنج درب اغلب بطری های پلاستیکی را تشکیل می دهد.در گذشته ما می گفتیم که این درب ها باید دور انداخته شوند.امروزه صنایع بازیافت پلاستیک قادر به بازیافت بطری های پلاستیکی و درب هایشان هستند.فناوری جمع آوری و فرآیند بازیافت بهبود پیدا کرده و تقاضای مواد بازیافتی روز به روز زیادتر می شود.بطری ها در فرآیند آسیاب شدن بصورت ورقه هایی در می آیند و سپس با آب فراوان مورد شستشو قرار می گیرند.در طی فرآیند تمیزسازی,درب و بطری جدا می شوند.بطری پت ته نشین می شود در حالی که درب پلی پروپیلن شناور می گردد.هر دو اینها بعدا به مواد جدید بازیافت می شوند.

شیشه شکسته
شیشه های شکسته قابل بازیافت هستند ولی ممکن است داخل بطری های شیشه ای جدید , فرآیند مجدد نشوند.این امر به خاطر این است که وقتی شیشه ای می شکند, به خاطر رنگ داده شده تکه های کوچک, جداسازی اغلب دچار چالش می شود.
این شیشه می تواند به عنوان افزودنی فایبر گلاس, سفال و کف پوش, سنگفرش مورد استفاده قرار گیرد یا دوباره با تبدیل شدن به ماسه جلوی تخلیه سواحل از ماسه ها را بگیرد.هرچند اینکه شیشه در فرآیند بازیافت خرد می شود به این معنی نیست که شما باید همین کار را باشیشه قبل از انداختن آن در زباله دان انجام دهید.این کار می تواند به کسانی که جمع آوری یا بازیافت آن ها را بر عهده می گیرند آسیب جدی وارد نماید.

چه چیز موجب آلودگی می گردد؟
دانستن اینکه ورود چه چیزهایی به داخل سطل های زباله بحرانی است باعث می شود که برنامه های بازیافت زباله با موفقیت جلو بروند.این امر به خاطر این است که بازیافت حقیقتا وقتی اتفاق می افتد که موادی که به گونه ای دیگر هدر می روند, به منابع ارزشمند تبدیل گردند.

گذاشتن چیزهای غلط در داخل سطل های بازیافت باعث می شود که کل توده بازیافتی تلف شده و هدر برود.مواد داخل ظروف بازیافتی به تاسیسات بازیافت برده می شوند و در آنجاها جداسازی و فرآیند شده و به شرکت هایی که مواد بازیافتی را به قصد تولید محصولات جدید خریداری می نمایند فروخته می گردد.بالاتر بودن کیفیت مواد بازیافتی باعث می شود که شرکت ها به خرید آن ها راغب تر شده و برایشان پول بیشتری پرداخت نمایند.

اگرچه وقتی شما موادی که نباید داخل سطل های زباله بازیافت باشند را در داخل آن ها می گذارید,دست کم کل فرآیند بازیافت را کند می کنید.در اینجا ما اتفاقاتی را ذکر می کنیم که در صورت قرار دادن چیزهای غلط در سطل های زباله بازیافتی می افتند:
ماشین هایی که مواد بازیافتی را دسته بندی و جور می کنند آسیب می بینند و برای تعمیرشان زمان, انرژی و پول گران بهایی از دست می رود.
اگر تجهیزات بازیافت در دسترس نباشند مواد سطل های زباله که نباید آنجا باشند عملیات دستی جور کردن زباله های بازیافتی را مشکلتر و ناکارآمد تر می سازند.
وجود مواد در داخل سطل های زباله بازیافتی که نباید در آنها باشند می تواند باعث شود که مواد بازیافتی با بالاترین کیفیت ممکن تهیه نشوند و حتی مانع از این گردد که مواد بازیافتی مستقیما به اماکن دفن برده شوند.در محاوره گفته می شود که یک سیب بد می تواند یک دسته سیب زیبا و خوش مزه را ضایع و تباه گرداند!

منبع:یاشار بوم راشین

درباره نویسنده