Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


داروی قاچاق و تقلبی در داروخانه! - فروشگاه سالمین

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۲۴ تعداد نظرات : ۰
داروی قاچاق و تقلبی در داروخانه!

سالمین: در حالی که بنا به تأکید رئیس سازمان غذا و دارو طبق آمار سال قبل ۸/۹۷ درصد داروهای مصرفی کشور از تولید داخل تأمین شده اما از ۲ هزار و ۲۰۰ قلم دارویی حدود ۱۵ درصد به‌شکل قاچاق وارد کشور می‌شود. این حجم قاچاق دارو در شرایطی است که بعد از برجام پای غول‌های داروسازی دنیا هم به کشور باز شده و این بدین معناست که بخش گسترده‌تری از نیاز دارویی بیماران ایرانی می‌تواند در داخل تولید شود اما داروهای قاچاق و تقلبی می‌تواند با سلامت و جان مردم کشورمان را به بازی بگیرد.

به گزارش سالمین،روزنامه جوان در ادامه می نویسد: یک مافیای سیاه که کالای تجارتش سلامتی و جان انسان‌هاست. مافیای دارو در ایران هم انگار فعال است. برای اثبات این ماجرا نیازی به استناد به آمار غیر رسمی نیست. رسول دیناروند، معاون دارویی وزارت بهداشت خودش از تریبون‌های رسمی به سهم ۱۵ درصدی داروهای قاچاق از ۲ هزار و ۲۰۰ قلم داروی مصرفی مردم اذعان کرده است، آن هم در شرایطی که به گفته وی کمتر از ۳ درصد از داروهای مصرفی مردم کشورمان از واردات تأمین می‌شود. هر چند این ۳ درصد داروی وارداتی ۳۰ درصد اعتبارات را به خود اختصاص می‌دهد. حالا هم عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران از وجود داروهای تقلبی در کنار داروهای قاچاق خبر می‌دهد. به گفته دکتر سید‌علی فاطمی تازه‌ترین آمارهای مجامع معتبر جهانی نشان می‌دهد حدود ۵ تا ۱۰ درصد داروهای مصرفی در ایران قاچاق یا تقلبی هستند.

داروی قاچاق و تقلبی در داروخانه!
هر‌چند داروهای قاچاق هم می‌توانند تقلبی باشند اما میان داروی قاچاق و تقلبی تفاوت‌هایی وجود دارد. عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران درباره تفاوت داروهای تقلبی و قاچاق می‌گوید: دارویی که خارج از شبکه رسمی، تهیه می‌شود و به دست مصرف‌کننده می‌رسد داروی قاچاق نامیده می‌شود. هرچند داروهای قاچاق می‌توانند تقلبی هم باشند اما داروی تقلبی به موادی اطلاق می‌شود که تحت عنوان دارو به دست بیماران می‌رسد. این دسته از داروها می‌توانند مواد بی‌اثری باشند که به خودی خود برای بیمار مشکل ایجاد نمی‌کنند اما همین مواد بی‌خطر می‌توانند با تأخیر در روند درمان، زندگی بیمار را به خطر بیندارند.

به گفته فاطمی، داروهای قاچاق و تقلبی موجود در بازار می‌توانند از همه نوع باشند اما بررسی‌ها نشان داده این بحث در مورد داروهای بدنسازی، ‌تقویت قوای جنسی، داروهای چاقی و لاغری و همچنین محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار جدی‌تر است. در حقیقت بسیاری از مردم تحت تأثیر تبلیغات ماهواره‌ای، اینترنتی و حتی برخی از باشگاه‌های بدنسازی این داروها را تهیه می‌کنند اما ظاهراً حیطه عرضه این داروها فقط ماهواره و اینترنت نیست و داروهای قاچاق و تقلبی توانسته‌اند به مراکز رسمی عرضه دارو یعنی داروخانه‌ها هم راه یابند. این موضوعی است که این عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان افشا می‌کند. به گفته این داروساز، متأسفانه در این بین برخی داروخانه‌ها هم به صورت پنهانی این قبیل داروها را در اختیار بیمار قرار می‌دهند تا از بازار پرسود تجارت سیاه عقب نمانند.

سود ۷۵میلیارد یورویی تجارت سیاه
پاسخ به چرایی قاچاق دارو را می‌توان به روشنی در سودهای کلان این تجارت مرگ پیدا کرد. به گفته دکتر حمید خیری، مسئول روابط عمومی انجمن داروسازان ایران برآورد شده است در سال ۹۱، قاچاق دارو به ایران ۷۵ میلیارد یورو سود‌آوری داشته که معادل سود قاچاق کوکائین در دنیا است. طبق آمار اعلام شده ۷۰ درصد چرخه داروهای تقلبی در کشورهای در حال توسعه است و این اقدام در این کشورها فقط با اهداف سودجویانه همراه است. کشورهای چین و هند بازار تولید داروی تقلبی و قاچاق دنیا را به خود اختصاص داده‌اند. از سویی ۴۷ درصد این داروها در بازار کشورهای آسیایی، ۲۱ درصد بازار اروپا و ۱۵ درصد در بازار دارویی ایالات متحده به فروش می‌رسند. مسئولان نهادهای بین‌المللی می‌گویند ۸۰ درصد داروهای توقیفی در گمرکات خاورمیانه و آسیای شرقی تقلبی هستند.

دارو هم ردیف اسلحه و کوکائین
سودهای کلان میلیاردی قاچاق دارو این حرفه را به لحاظ سود‌آوری هم‌ردیف تجارت اسلحه در دنیا کرده است.
به باور عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان هم وجود سود فراوان در این تجارت مرگبار در کنار عدم دسترسی به همه داروها باعث شده همواره با پدیده داروهای قاچاق و تقلبی مواجه باشیم.

باز هم پای پزشکان در میان است
اینجا هم پای پزشکان در میان است. وقتی برخی از پزشکان به دلایلی نظیر ارتباطات مالی پنهان با کمپانی‌های تولید‌کننده، داروهای خارج از فهرست دارویی کشور را تجویز می‌کنند تا هم پورسانت‌های کلان دریافت کنند و هم به حساب این کمپانی‌ها مهمان ویژه سمینارهای خارج از کشور باشند، هنگام نسخه نوشتن قلم‌شان به سمت تجویز این داروها می‌چرخد.

عضو انجمن داروسازان ایران در این باره تصریح می‌کند: طبیعی است که همه داروها در یک کشور نباشد به همین دلیل همه کشورها یک فهرست رسمی دارویی دارند که متخصصان و پزشکان باید طبق داروهای موجود در این فهرست برای بیماران دارو تجویز کنند اما متأسفانه بسیاری از پزشکان به دلایل مختلف داروهایی را تجویز می‌کنند که در این فهرست وجود ندارد. پس این رویه به افزایش تقاضا برای داروهای قاچاق و ایجاد فضای فعالیت قاچاقچیان و توزیع‌کنندگان داروهای تقلبی دامن می‌زند.
به باور وی یکی از راهکارهای مقابله با این قاچاق سیاه این است که پزشکان هنگام تجویز دارو به فهرست رسمی کشور توجه کنند و در صورت نیاز به دارویی خاص که در این فهرست وجود ندارد بیمار را به داروخانه‌های تک نسخه‌ای هدایت کنند.

برچسب اصالت و ایجاد کدهای رهگیری یکی از راهکارهایی است که برای مقابله با این قاچاق به کار می‌رود با وجود این اما انگار فرآیندهای نظارتی و وارداتی ما اشکال فنی دارد، ‌اشکالی که تا برطرف نشود نمی‌توان به حذف قاچاق سیاه دل بست.

درباره نویسنده