Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


۲۲تیر؛ جدیدترین وعده برای نسخه الکترونیک بیماران خاص - فروشگاه سالمین

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۲۴ تعداد نظرات : ۰
۲۲تیر؛ جدیدترین وعده برای نسخه الکترونیک بیماران خاص

سالمین: مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درخصوص اجرای نسخه‌های الکترونیک در کشور گفت: تا ۲ماه آینده برای بیماران خاص در کشور بحث نسخه الکترونیک نهایی می‌شود.

به گزارش سالمین به نقل از همشهری، سیدتقی نوربخش در جمع خبرنگاران تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم نسخه الکترونیک را برای کل کشور فراگیر کنیم و اقدامات جدی برای این موضوع در دستور کار است. نوربخش ادامه داد: طرح نسخه الکترونیک از سال گذشته در استان یزد برای بیماران خاص آغاز شده است.

۲هفته پیش همزمان با برپایی مراسم تجلیل از کارگران در کشور بود که کارگری در بیمارستان میلاد تهران اقدام به‌خودکشی کرد. بنابر اعلام مقامات رسمی بیمارستان میلاد خودکشی پس از آن رخ داد که مسئولان بیمارستان به این کارگر اعلام کردند که اعتبار دفترچه بیمه او پایان یافته و او باید دفترچه‌اش را تمدید کند. همزمان وزارت بهداشت اطلاعیه‌ای صادر کرد و از رسانه‌ها خواست میان بیمارستان‌های تأمین اجتماعی و بیمارستان‌های دولتی تفکیک قائل شوند و این خودکشی را به بیمارستان دولتی منتسب نکنند.

همزمان با انتقاد رسانه‌ها از تأمین اجتماعی درباره خودکشی در بیمارستان میلاد ریشه این خودکشی، تأخیر سازمان‌های بیمه‌گر در الکترونیک کردن دفترچه‌های بیمه معرفی شد که ۳وزارتخانه رفاه، بهداشت و ارتباطات در اجرای آن تخلف کرده‌اند. معــاون اول رئیس‌جمهور هم بــه رئیس ســازمان تأمین اجتماعی دستور داد موضوع حادثه تلخ بیمارســتان میلاد سریعا بررسی و با متخلفان برخورد شود. جهانگیری خطاب به رئیـــس سازمان تأمین اجتماعی پی نوشت کرد: جناب آقــای دکتر نوربخش ســریعا بررســی و با متخلفان برخورد شــود و نتیجه را گزارش دهید. وی همچنیــن خــــطاب بــه سیــدحـســن قا ضــی‌زا‌ده هاشــمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور پیگیری این موضوع را صادر کرد.

حالا یک هفته پس از دستور معاون اول رئیس‌جمهور، مدیرعامل تأمین اجتماعی زمانی دقیق را برای الکترونیک کردن دفترچه‌های بیمه بیماران خاص اعلام کرده است هرچند که نوربخش تصریح می‌کند خودکشی ۲هفته پیش در بیمارستان میلاد ارتباطی به تأخیر در الکترونیک شدن نسخه ندارد.

سابقه وعده‌ها

مسئولان سازمان تأمین اجتماعی تاکنون بارها وعده الکترونیک شدن دفترچه‌های بیمه را داده‌اند ابتدای ســال۸۹، معاون وقت ســازمان تأمین اجتماعی وعده داد که تا پایان ســال دفترچه‌های کاغذی را جمع و کارت‌های هوشــمند را جایگزین آن می‌کند. این وعده بارها تکرار و تمدید شد. مرداد۹۳مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی دوباره این وعده را تکــرار کرد. ســیدتقی نوربخش گفت که ظرف مدت ۳‌ماه تمامی دفترچه‌های تأمین اجتماعی حذف خواهند شــد و کارت‌های هوشمند جایگزین آنها خواهد شد.

این وعده بارها تکرار و تمدید شد. مرداد ۹۳ســیدتقی نوربخش گفت که ظرف مدت ۳‌ماه تمامی دفترچه‌های تأمین اجتماعی حذف خواهند شــد و کارت‌های هوشمند جایگزین آنها خواهد شد تیرماه ســال گذشته شورای‌عالی بیمه ۲سازمان بزرگ بیمه‌ای کشور یعنی تأمین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان را موظف کرد برای یکسان شدن خدمات بیمه پایه در کشور و رفع امکان هرگونه سوءاستفاده، حداکثر تا شــهریور تمــام دفترچه‌های کاغذی خــود را حذف و به جــای آن از کارت‌های هوشمند الکترونیک سلامت استفاده کنند، مرداد۹۴بود که تقی نوربخــش، مدیرعامل ســازمان تأمین اجتماعــی در وعده‌ای جدید از روند حــذف تدریجی دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی از شهریور خبر داد البته چنــد روز بعد از ســوی روابط عمومی این ســازمان اعلام شد که در مرحله نخســت تنها دفترچه کاغذی بیماران خاص حذف می‌شود چرا که شمار بیماران خاص ۳۲۰هزار نفر است که بیشترین هزینه‌ها و بیشترین تسهیلات را نیاز دارند. اجرای این وعده هم به‌ماه مهر و آبان و حتی اواخر سال ۹۴موکول و در نهایت هم اجرایی نشد.

انتقاد از عملکرد بیمه‌ها

همزمان با تأخیر‌ها و وعده‌های مکرر سازمـــان‌هــای بیمه گر، وزارت‌بـــــهداشتی‌هــا بارها از عملکرد بیمه‌ها در الکترونیک کردن دفترچه‌ها انتقاد کرده‌اند.وزیر بهداشــت آذر گذشته با اشــاره به مشــکلات درمان بیماران خــاص در تأیید نســخه‌های دارویی از ســوی بیمه و دریافت آن از داروخانه‌های مشخص شــده، خواهان چاره‌اندیشی سریع برای حل این مشکل شد.هاشمی همچنین با انتقاد از الکترونیک نشدن دفترچه‌های بیمه گفته بود: مسلما وقتی دفترچه‌های بیمــه الکترونیک نباشــد خطا نیــز کــم نخواهــد بود. به‌گفته وزیر بهداشت بیمه‌ها در این زمینه از مصوبات کمیته سلامت زیرنظر شورای فناوری تبعیت نمی‌کنند. قاضی‌زاده گفت: پرونده الکترونیک سلامت، به خوبی پیش رفته و اکنون نرم افزار و سامانه‌های مربوط به آن با کمک وزارت ارتباطات آماده شده‌است.اما اگر حقیقت را بخواهید در این زمینه هم با بیمه‌ها دچار مشکل هستیم. وزیر بهداشت افزود: به‌نظر می‌رسد که اگر بیمه‌ها از وزارت ارتباطات و مصوبات کمیته سلامت زیرنظر شورای فناوری تبعیت کنند، همه‌‌چیز بروفق مراد پیش خواهد رفت.

نسخه الکترونیک نیازمند همکاری همه بخش‌ها

دیناروند رئیس ســازمان غذا و دارو هم می‌گوید نرم افزارهای آزمایشی نسخه الکترونیک پزشکان آماده شــده ولی به‌علت همکاری نکردن بیمه‌ها، این پروژه کند پیش می‌رود. ناهماهنگی میان وزارت بهـــداشت و بیــمه‌ها در طرح الکترونیک شدن نسخه‌ها سال گذشته یک‌بار دیگر هم رسانه‌ای شد هنگامی که ایرج حریرچی و محمد آقاجانی معاونان وزارت بهداشت در مورد اجرای طرح نسخه الکترونیک در بیمارستان تأمین اجتماعی شهدای کارگر یزد، ابراز بی‌اطلاعی کردند. ماجرا از این قرار بود که مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به یزد رفته بود تا در آیین رونمایی از سیستم نسخه الکترونیک شرکت کند. نوربخش آنجا گفته بود؛ « نسخه الکترونیک ویژه بیماران خاص در استان یزد به‌صورت پایلوت آغاز شده است. اما تا رفع مشکلات اصلی این سیستم از دفترچه‌های بیمه درمانی نیز برای این افراد استفاده می‌شود.» این اظهارات نوربخش در حالی بود که آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت، تنظیم و یکسان‌سازی اسناد و پرداخت الکترونیک اسناد و خدمات الکترونیک و هرگونه اقدامی در این رابطه را بدون هماهنگی و همکاری تولیت نظام سلامت، تأمین‌کننده خدمات و تأمین‌کننده منابع، کاری نشدنی خواند و موفقیت چنین طرح‌هایی را نیازمند همکاری متقابل همه بخش‌ها دانست.

نبود زیرساخت‌های فناوری در کشور

وزیر رفاه که سعی می‌کند اختلافاتش با وزیر بهداشت رسانه‌ای نشود اعلام کرده است طرح خدمات‌دهی با کدملی و بدون دفترچه در دستور کار بیمه‌ها قرار گرفته است. علی ربیعی درباره زمان اجرایی شدن کامل این طرح چیزی نگفته است. با وجود این نوربخش مشکل اصلی سیستم نســخه الکترونیــک را زیرســاخت‌های فناوری در کشــور می‌دانــد و می‌گوید: «از ماه‌ها قبل تلاش کرده‌ایم یک سیستم، جایگزین دفترچه تأمین اجتماعی شــود اما مشکل جدی در کشور ما این است که زیرســاخت‌های فناوری اطلاعــات اجازه ارائه خدمــات درمانی به بیمــاران را نمی‌دهد.»

قانونی که ۵ سال اجرا نشد

ماده ۳۵قانون برنامه پنجم توسعه: به‌منظور حفظ یکپارچگی در مدیریت دانش و اطلاعات حوزه سلامت، اقدامات زیر انجام می‌شود: الف- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف ارائه خدمات الکترونیک سلامت نسبت به استقرار سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان و سامانه‌های اطلاعاتی مراکز سلامت در هماهنگی با پایگاه ملی مرکز آمار ایران، سازمان ثبت احوال با حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن داده‌ها و با اولویت شروع از برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع اقدام کند. تمامی مراکز سلامت اعم از دولتی و غیردولتی موظف به همکاری در این زمینه هستند. ب- وزارت تعـاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان‌ها و مراکز خدمات درمانی و بیمه‌ای حداکثر ظرف ۲سال اول برنامه خدمات بیمه سلامت را به‌صورت یکپارچه و مبتنی بر فناوری اطلاعات در تعامل با سامانه «پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان» ساماندهی می‌کند. کلیه واحدهای ذیربط اعم از دولتی و غیردولتی موظف به همکاری در این زمینه هستند.

درباره نویسنده