Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


برای احیای تالاب هامون تلاش می‌کنیم - فروشگاه سالمین

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ تعداد نظرات : ۰
برای احیای تالاب هامون تلاش می‌کنیم

سالمین:نماینده مقیم سازمان ملل در ایران گفت: سازمان ملل خود را متعهد می‌داند در راه احیای تالاب بین‌المللی هامون قدم‌های اساسی بردارد.

به گزارش سالمین به نقل از ایرنا، گری لوئیس روز شنبه در آیین ثبت ذخیره‌گاه زیستکره هامون در زابل واقع در شمال سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ثبت ذخیره‌گاه تالاب بین‌المللی هامون برای دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران دستاورد خوبی است و به تبع آن وظایف ایران را برای دست‌یابی به چگونگی چرخه پایدار آن را بیش‌تر می‌کند.

وی گفت: سال‌هاست که آب در هامون سیستان وجود ندارد و تمام جوامع بین‌المللی از این موضوع نگران هستند.

وی ادامه داد: سال گذشته در بازدیدی که از هامون انجام شد کاملا این تالاب خشک شده بود و تبعات بسیار زیادی بر سلامت مردم به ویژه از لحاظ وزش توفان شن و گرد و خاک داشت که سبب بسیاری از بیماری‌های عفونی و سل در این منطقه شده است.

وی گفت: آب برای جلوگیری از پدیده ریزگردها و چرخه تولید غذا و معیشت پایدار نقش بسیار مهم و حیاتی دارد و اهمیت این موضوع برای جوامع بین‌المللی پوشیده نیست.

نماینده مقیم سازمان ملل در ایران افزود: امروز همه ما اینجا جمع شدیم تا بگوییم هامون تنها نیست و برنامه‌هایی برای احیای این تالاب در جوامع بین‌المللی مطرح است.

لوئیس بیان کرد: از سال ۱۹۰۰ میلادی از هر ۱۰ تالاب ۶ مورد آن‌ها کاملا از بین رفته و جوامع بین‌المللی و دولتمردان ایران اجازه ندهند که تالاب بین‌المللی هامون نیز از بین برود.

وی تصریح کرد: همه ما باید تالاب بین‌المللی هامون را که هر ۲ کشور ایران و افغانستان و حتی کل جوامع بشری از آن بهره‌مند می‌شوند، نجات دهیم البته کار سختی است اما غیرممکن نیست.

نماینده سازمان ملل در ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های زیادی برای احیای تالاب هامون انجام می‌دهد شاید تمام این تلاش‌ها دیده نشود اما من به این موضوع اعتقاد دارم و ما هم در سازمان ملل تلاش می‌کنیم تا این اتفاق بیفتد.

لوئیس گفت: اهمیت این تالاب به اندازه‌ای است که کمک‌های بین‌المللی را به این منطقه جذب می‌کند.

وی تصریح کرد: هفته قبل در سوئیس در یک سخنرانی بین‌المللی ۱۰ دقیقه به من وقت داده بودند که پنج دقیقه صحبت‌ها مختص به تالاب هامون و اتفاقات در آن بود که برای حاضران تشریح کردم.

وی اظهار داشت: برای این که بر مشکلات این تالاب غلبه کنیم بیش‌تر از صحبت کردن باید عمل کنیم و همه کارگزاران سازمان ملل در محل مشغول به کار هستند تا تالاب را احیا کنند.

نماینده سازمان ملل در ایران بیان کرد: برای جایگزین کردن معیشت مردم در سیستان چهار موضوع مهم “چشم انداز، برنامه‌ریزی صحیح، موجود بودن منابع کافی برای کار و اقدام کردن ما در سطوح مختلف” باید انجام شود که همه ما این کارها را انجام می‌دهیم.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز به همراه رئیس برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در پاریس و مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران به منظور شرکت در آیین اهدای لوح ثبت زیستکره هامون به زابل سفر کرده است.

استان سیستان و بلوچستان به علت بروز خشکسالی ۱۸ ساله و وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه سیستان که در چند سال اخیر به ۱۸۰ روز افزایش یافته و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار، همواره با بادها و توفان‌های شدید و گرد و غبار بالایی روبروست که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیش‌تر از ۲۰ برابر حد استاندارد می‌شود.

درباره نویسنده