Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


داروهای تقلبی مرگبارند - فروشگاه سالمین

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ تعداد نظرات : ۰
داروهای تقلبی مرگبارند

سالمین:رئیس انجمن آترواسکلروز ایران گفت: تقلب در ساخت دارو یک روش سودجویانه و پرخطر است که در بسیاری از مواقع به مرگ مصرف کننده این قبیل داروها منجر می شود.

به گزارش سالمین به نقل از مهر، دکتر مسعود قاسمی در آستانه روز مبارزه با قاچاق دارو وداروهای تقلبی با تاکید بر اهمیت توجه به موضوع داروهای تقلبی درکشور افزود: این روزها داروهای تقلبی موضوع بسیار بزرگ و پیچیده ای در جهان به شمار می آیند که نیازمند رسیدگی و توجه بسیار است. چراکه داروهای تقلبی با جان مردم بازی می کنند.

وی با اشاره به دسته بندی داروهای تقلبی تصریح کرد: دسته ای از داروها برای بیماران اهمیت حیاتی دارند. استفاده از داروی تقلبی و حتی داروی بی اثر بجای این داروها می تواند بیمار را در شرایط وخیمی قراردهد. اما دسته ای دیگر داروهای مصرفی هستند که مصرف نوع تقلبی آنها در طولانی مدت باعث بروز عوارض ناشی از عدم مصرف دارو خواهد شد و سلامت بیمار را به خطر می اندازد. از میان این قبیل داروها می توان به داروهای چربی خون اشاره کرد.

قاسمی افزود: اما در مورد گروه دیگری از داروها که جنبه دارویی آنها کمرنگ تر است مانند ویتامین ها و پمادها ممکن است بیمار حتی متوجه نشود که از نمونه تقلبی استفاده می کند.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: شکل و جعبه داروهای تقلبی آنقدر شبیه نوع اصلی آن است که بیمار را به اشتباه می اندازد. در واقع صنعت داروهای تقلبی در همه دنیا وجود دارد. برای مثال این صنعت در کشورهای آمریکای شمالی و اروپایی بسیار کمتر و در کشورهای جنگ زده مانند افغانستان و پاکستان بیشتر است. در کشور ما نیز با وجود مشکلاتی مانند تهیه مواد اولیه مطلوب و کمبود برخی از داروها به دلیل تحریم،‌ بازهم درزمینه داروهای حیاتی با مشکل چندانی مواجه نیستیم .

به گفته وی، در گذشته در زمینه داروهای حیاتی بسیار مشکل داشتیم اما امروزه با نظارتهای انجام شده تقلب در این داروها بسیار کم شده است. درحالیکه با افزایش آمار تقلب در داروهای بدن سازی و محصولات آرایشی بهداشتی مواجه هستیم. به همین دلیل هرچه سیستم نظارت بر تولید، بسته بندی و توزیع قوی تر باشد خطر کمتری بیمار را تهدید خواهد کرد.

قاسمی در پایان تاکید کرد: مردم و بیماران به هیچ عنوان داروهای مورد نیاز را از منابعی غیر از داروخانه تهیه نکنند. همچنین بهتر است داروهای خاص و حیاتی از داروخانه هایی تهیه شود که حجم تبادل دارو در آنها زیاد است.

بررسی آخرین وضعیت داروهای تقلبی و قاچاق در ایران، همزمان با هفتمین همایش انجمن داروسازی بالینی ایران و با همکاری شرکت سانوفی و مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی، از پنجم تا هفتم خرداد ۹۵ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

درباره نویسنده