Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


زابل فقط کمی هوا می‌خواهد - فروشگاه سالمین

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ تعداد نظرات : ۰
زابل فقط کمی هوا می‌خواهد

سالمین: انتظار عقلی ما از دولت احیای هامون است.”زابل” با طوفان‌های شن همیشگی از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان آلوده‌ترین شهر دنیا انتخاب شده است. بیش از ۲۰۰ روز طوفان شن و ماسه در سال در این منطقه شرایط را به وضعی فوق بحرانی رسانده است. بی‌آبی دریاچه “هامون” از ۲۰ سال قبل به این طرف عامل اصلی این طوفان‌هاست. خشکی هامون، فقر و بیکاری را در سیستان و بلوچستان به یک پدیده عادی تبدیل کرده است. در دهه ۸۰ حدود ۷۰۰ هزار نفر بر اثر مشکلات زیست محیطی از این منطقه مهاجرت کردند. از دریاچه پر آب هامون اکنون تنها یک بیابان ۵۷۰ هزار هکتاری باقی مانده است.

به گزارش سالمین به نقل از روزنامه روزان، مردم زابل سال هاست که در میان هوایی پر از شن و ماسه نفس می‌کشند. شهرهای دیگر ایران هم از جمله اهواز با این پدیده مواجه هستند و اعتراضشان را بارها شنیده‌اید؛ اما در این سال‌ها هرگز صدای اعتراض و دادخواهی مردم محروم این استان در رسانه‌ها به خوبی منعکس نشد. حالا در مراسم “ثبت تالاب هامون به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره” که روز گذشته برگزار شد،‌ استاندار سیستان و بلوچستان خطاب به “معصومه ابتکار” گفته است: «از اقتصاد و منبع تولید سخن نمی‌گویم؛ امروز با تهدیدی جدی مواجه هستیم که متوجه سلامت انسان است؛ امروز از شما هوا می‌خواهیم.»

#زابل_را_نجات_دهیم

انتخاب زابل به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی برانگیخت. کاربران فضای مجازی با هشتگ‌های «#زابل_را_نجات_دهیم» و «#هموطنم_هوا_ندارد» خواستند صدایشان را به گوش مسئولانی که همه این سال‌ها با کم محلی از کنار معضل بزرگ این منطقه گذشتند، برسانند. یکی از این پیام‌ها تصویری از کودکان سیستان و بلوچستانی است که خطاب به یکی از مسئولان می‌گویند: “سلام آقای رئیس جمهور! صدای ما را از آلوده‌ترین شهر جهان می‌شنوید.” پیام دیگری هم هست که به شعار دولت یازدهم اشاره می‌کند و با درج عکسی از رئیس سازمان محیط زیست، در آن آمده است: “منتظر ابتکار دولت در موضوع آلودگی هوا هستیم.”

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه بیش از ۷ میلیون نفر دچار مرگ زودرس ناشی از عواقب آلودگی هوا می‌شوند. ذرات معلق و هوای آلوده باعث مشکلات تنفسی و سرطان ریه می‌شود. سال قبل بیش از ۱۵۰ روز مردم زابل در شرایط جوی ناسالم نفس کشیدند. زابل هوا ندارد و مردمانش در سکوت رسانه‌ها و بی توجهی مسئولان به بیماری‌های پوستی و ریوی ناشی از گرد و غبار مبتلا می‌شوند و قربانی آلودگی هوا می‌شوند.

انتظار عقلی ما از دولت احیای هامون است

شرایط امنیتی استان سیستان و بلوچستان باعث شده تا حتی صدای محرومیت این استان کمتر به گوش بقیه مردم برسد و محرومیت در سایه مسائل دیگر کمرنگ شود. علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان در مراسم رونمایی از لوح بین‌المللی ثبت هامون، دلیل آلودگی هوای زابل را خشکی هامون اعلام کرده است. خشکی هامون، زابل در ایران و نیمروز در افغانستان را به وضع بدی دچار کرده است. هاشمی با اشاره به اینکه هامون درگذشته تأمین‌کننده معیشت مردم ساکن در زابل و نیمروز بوده است، گفت: انتظار عقلی ما اراده دو دولت و ملت با پشتیبانی از نهادهای بین‌المللی احیای هامون است.

بی توجهی دولت به تثبیت شن‌های روان

نمایندگان استان سیستان و بلوچستان هر از چندگاهی که وضعیت آلودگی هوای منطقه بحرانی می‌شود،‌ صدای اعتراضشان را به گوش مجلسیان می‌رسانند که معمولا هم جوابی نمی‌گیرند. سید باقر حسینی،‌ نماینده مردم زابل در مجلس بعد از انتخاب زابل به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان، این خبر را تایید کرد و گفته است: “طی ۴ سال گذشته بارها از تریبون قوه مقننه این موضوع به مسئولان دولتی تاکید شد که برای کاهش آلودگی‌های زابل تدابیر ویژه اتخاذ کنند، اما به این موضوع هیچ ترتیب اثری داده نشد. به گفته وی در سفر استانی دولت در سال ۹۳ به این استان مقرر شد شن‌های روان هزار هکتار از اراضی سیستان تثبیت شود؛ اما از آن سال تا امروز حتی یک هکتار شن هم در منطقه تثبیت نشده است.

قول سازمان ملل برای نجات هامون

گری لوئیس، نماینده ارشد سازمان ملل در مراسم رونمایی از “لوح بین‌المللی ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره”، گفته است: سازمان ملل اجازه نمی‌دهد هامون از بین برود. وی این قول را در حالی داده که از سال ۱۹۰۰ تا به حال از هر ۱۰ تالاب ۶ تالاب از بین رفته است. وی در میان صحبت‌هایش به تعدادی از حاضرین در جلسه اشاره می‌کند که ماسک بر صورت داشتند و آن را نشان‌های از وجود پدیده ریزگردها در این شهر دانست. با ثبت هامون به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره از این به بعد، ‌اکوسیستم این تالاب در چارچوب قوانین و همکاری‌های بین‌المللی و زیر نظر یونسکو خواهد بود؛ نظارتی که شاید بتواند مشکلات بین ایران و افغانستان را برای احیای هامون برطرف کند.

درباره نویسنده