Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


خطر انفجار گاز، همچنان بیخ گوش خلخال - فروشگاه سالمین

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ تعداد نظرات : ۰
خطر انفجار گاز، همچنان بیخ گوش خلخال

سالمین: ۱۳ روز پس از سقوط تانکر ۱۹تنی گاز مایع به دره‌ای حوالی خلخال تلاش‌ها برای خارج کردن تانکر از عمق دره همچنان بی‌نتیجه مانده است.

به گزارش سالمین به نقل از همشهری،این حادثه روز ۱۵اردیبهشت‌ماه رخ داد. ماجرا از این قرار بود که کامیونی حامل ۱۹تن گاز مایع ال پی جی که از جمهوری آذربایجان وارد کشورمان شده بود از طریق جاده اردبیل به سرچم راهی پاکستان بود اما حوالی تونل شماره ۱۲از مسیر منحرف و به دره واژگون شد. از همان روز زنگ خطر درخصوص انفجار تانکر به صدا در‌آمد و مسئولان منطقه با توجه به بضاعت موجود تلاش کردند تانکر را از دره بیرون بکشند اما این تلاش‌ها با گذشت ۱۳روز از این حادثه هنوز بی‌نتیجه مانده است.

مسعود امامی یگانه، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل در این‌باره می‌گوید:« با وجود اینکه مدیریت بحران در چنین حوادثی مسئولیتی ندارد اما بعد از وقوع این حادثه به‌دلیل اینکه انفجار تانکر می‌تواند منطقه را تحت الشعاع قرار دهد و در همین چند روز امنیت روانی منطقه را دچار مخاطره کرده است، تلاش‌های زیادی آغاز شد.

در همان روزهای اولیه ۲جرثقیل ۲۰و ۳۰تنی برای بیرون کشیدن تانکر از دره به محل حادثه منتقل شدند اما توانایی این کار را نداشتند. از طرفی چون تانکر متعلق به شرکتی خصوصی است این شرکت را ملزم کردیم تا هر چه سریع‌تر برای بیرون کشیدن تانکر اقدام کند ولی متأسفانه این ماجرا طولانی شد. »

وی ادامه می‌دهد:« با این حال روز دوشنبه (دیروز) قراردادی با ۲جرثقیل ۵۰تنی بسته شد تا طی ۲روز آینده تانکر از دره بیرون کشیده شود و پیش‌بینی می‌کنیم که این ماجرا حداکثر تا روز چهارشنبه به پایان برسد.»

اظهارات مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل در حالی است که کارشناسان معتقدند اولویت در این حادثه تخلیه گاز از تانکر است. حجت‌الله اسکندری کارشناس صنعت گاز مایع در این‌باره به همشهری می‌گوید:« در چنین تانکرهایی معمولا ۳شیر تعبیه شده و با استفاده از آنها، هم به شکل مایع و هم به شکل گاز می‌توان محتویات تانکر را حد اکثر در ۲روز تخلیه کرد.»

وی ادامه می‌دهد:« این نخستین بار نیست که چنین حادثه‌ای اتفاق می‌افتد. گاز مایع در کشور از طریق همین تانکر‌ها جابه‌جا می‌شود و بارها شاهد سقوط تانکرها به دره بوده‌ایم اما در بیشتر موارد حداکثر طی یکی دو روز این کار به سرانجام می‌رسد. حالا معلوم نیست چرا بیرون کشیدن این تانکر از دره این‌قدر طولانی شده است. »

اما مهم‌ترین نکته در این حادثه خطر انفجار تانکر است. مدیریت بحران اردبیل خطر انفجار تانکر را در شرایط کنونی در حد صفر می‌داند. این در حالی است که چند روز قبل علی نظری شیخ ‌احمد، فرماندار خلخال گفته بود که:«این تانکر سوخت درصورت انفجار تا شعاع چند کیلومتری حادثه خواهد آفرید.» کارشناسان نیز درخصوص خطر انفجار هشدار داده‌اند. اسکندری در این‌باره می‌گوید:« تانکر به‌خودی خود منفجر نمی‌شود و درصورت انفجار نیز تانکر تکه تکه نخواهد شد اما درصورتی که گاز از آن نشت کند و جرقه یا گرما به آن برسد در کسری از ثانیه انفجار مهیبی اتفاق خواهد افتاد و گاز ۲۵۰برابر بزرگ‌تر خواهد شد. از طرفی در چنین انفجاری تانکر ده‌ها متر به هوا پرتاب می‌شود.»

وی ادامه می‌دهد:« باید موقعیت سقوط تانکر به دقت بررسی شود اما ساده‌ترین کار تخلیه گاز از طریق شیرهایی است که در آن تعبیه شده است. با این کار وزن و فشار تانکر نیز کاهش پیدا می‌کند و بیرون کشیدن آن از دره نیز ساده‌تر خواهد بود.»

درباره نویسنده