Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


هشدار مجدد رهبر انقلاب به مسوولان درباره معضلات اجتماعی - فروشگاه سالمین

نویسنده : letstartwppl ۱۳۹۵/۰۲/۳۱ تعداد نظرات : ۰
هشدار مجدد رهبر انقلاب به مسوولان درباره معضلات اجتماعی

سالمین: به گزارش «خط حزب‌الله»، مقام معظم رهبری در جلسه اردیبهشت ماه با اعضای شورای اجتماعی کشور تاکید کرده‌اند: «همه دستگاه‌ها باید نقش‌آفرینی کنند؛ هم دستگاه‌های دولتی- منظورم قوه مجریه است – هم دستگاه‌های غیر قوه مجریه مثل مجلس، مثل قوه‌قضاییه، مثل نهادهای انقلابی. همه باید نقش‌آفرینی کنند، باید نقش خودشان را، سهم خودشان را مشخصا پیدا کنند، بفهمند چه هست، و آن سهم را به بهترین وجهی، با شتاب متناسب انجام بدهند.»

به گزارش سالمین به نقل از روزنامه اعتماد، بیش از هفت ماه از نخستین دیدار ٢٣ عضو شورای اجتماعی کشور با رهبری و مقامات تراز اول کشور برای گزارش دهی درباره وضعیت جاری آسیب‌های اجتماعی ایران می‌گذرد. بعد از برگزاری این جلسه گفته شد که رهبری پس از استماع گزارش‌های ارایه شده درباره وضعیت آسیب‌های مهم اجتماعی کشور، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود، بر اجرای راهکارهای جدی و سریع برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی تاکید کرده‌اند. در نخستین جلسه شورای اجتماعی کشور در سال ٩۵، ضمن آنکه خبری هم درباره جلسه آتی دیدار با رهبری برای گزارش‌دهی درباره نتیجه اقدامات انجام شده در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی منتشر شد، مرتضی میرباقری، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور در توضیح خلاصه‌ای از وضعیت آسیب‌های اجتماعی که باعث نگرانی رهبری هم شده گفت: «ضمن طرح حدود ۲۰ عنوان مساله، مشکل و آسیب، پنج آسیب به عنوان اولویت اول در کشور تاکید شد که همانند سال گذشته، حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی و اجتماعی است و همچنان در صدر آسیب‌های اجتماعی کشور قرار دارند.»

جلسه دوم، غروب ١١ اردیبهشت‌ماه امسال بود و رییس سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگویی که با «اعتماد» داشت اشاره کرد که در این جلسه، رهبری ضمن تشکر از اعضای شورای اجتماعی کشور بابت اقدامات انجام شده طی شش ماه پیش از آن، خواستار تلاش‌های بیشتر شده‌اند و تاکید داشته‌اند که جلسات این شورا حتما به ریاست رییس‌جمهوری تشکیل شود و در جلسه آتی – آبان ماه ٩۵ – هم گزارش‌ها نشان از اقدامات موثرتر در کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی داشته باشد. میرباقری در حاشیه نخستین نشست اعضای شورا پس از دیدار دوم اعلام کرد: «بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب بنا شد که جلسات شورای اجتماعی کشور به صورت ماهانه به ریاست وزیر کشور و هر سه ماه یک بار به ریاست رییس‌جمهور برگزار شود. وقتی شورای اجتماعی کشور با ریاست رییس‌جمهوری برگزار می‌شود، مصوبات شورا از ضمانت اجرایی بالایی برخوردار است زیرا به اذن رهبر معظم انقلاب حتی دستگاه‌های غیردولتی همچون شهرداری، صدا و سیما، نیروهای انتظامی و نظامی موظفند مصوبات شورا را اجرا کنند. ۴٠٠ میلیارد تومان اعتبار هم برای برخورد با آسیب‌های اجتماعی اختصاص داده شده که دستگاه‌ها باید این اعتبارات را با تاکید وزیر کشور در پیشبرد برنامه‌ها هزینه کنند .»

در حالی که به نظر می‌رسد بعد از برگزاری دومین جلسه، مسوولان موظف شده‌اند تلاشی بیش از گذشته برای کنترل و کاهش نرخ رشد آسیب‌های اجتماعی کشور داشته باشند، نشریه «خط حزب‌الله» (هفته‌نامه خبری تحلیلی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای) هم با انتشار گزارشی در آخرین شماره خود، برخی جملات مقام معظم رهبری در جلسه اردیبهشت ماه با اعضای شورای اجتماعی کشور درباره وضعیت فعلی آسیب‌های اجتماعی و لزوم کاهش و کنترل و بهبود این وضعیت را منتشر کرد.

به گزارش این نشریه، مقام معظم رهبری در جلسه ١١ اردیبهشت ماه ٩۵ و در دیدار با اعضای شورای اجتماعی کشور گفته‌اند: «درست است که ما در کشور در درجه اول مساله اقتصاد را داریم و خود مشکلات اقتصادی هم [به عنوان] یکی از آن عوامل ریشه‌ای این مفاسد، مورد توجه ما است، لکن مساله مفاسد اجتماعی با شرحی که در جلسه قبل داده شد، یکی از بیماری‌هایی است که هر روزی که بر آن بگذرد و علاج نشود، عمق بیشتری پیدا می‌کند و علاجش دشوارتر خواهد شد. لذا مساله فوق‌العاده مهم است… … …»

همچنین و به نقل از این نشریه، مقام معظم رهبری در همان جلسه گفته‌اند: «توقعات بیشتر از اینهاست… اهمیت کار را، بزرگی مسوولیت را، خطرات ناشی از آن را آدم توجه بکند، آن وقت می‌فهمد که چقدر باید در این زمینه تلاش کرد و شب و روز نشناخت.» این نشریه در بخش دیگری از گزارش خود این جملات را از اظهارات ایشان در جلسه اردیبهشت ماه منتشر کرده است: «ما مردم را باید عائله خودمان بدانیم. ما مسوولان کشوریم دیگر… این ملت، این کشور، این مرزها، این فضای زندگی، عائله‌ ما است. به مساله آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور جوری نگاه کنیم که اگر این آسیب در داخل خانواده خود ما بود، آن‌جور نگاه می‌کردیم. اگر بنده یک بچه معتاد داشته باشم چه حالی دارم؟ اگر کسی در خانه یک دختر فراری از خانه داشته باشد چه حالی دارد؟ تصورش را بکنید، اگر این دختر از خانه دیگری هم فرار کرد، ما باید همان احساس را به خودمان تلقین کنیم ولو طبیعتا نداشته باشیم… ما باید به این قضیه در سطح جامعه حساس باشیم و به فکر علاج باشیم… ما در واقع اهتمام‌مان به وضعیت مردم مثل اهتمام‌مان به داخل خانواده خودمان باشد.»

در حالی که پس از برگزاری جلسه دوم ارایه گزارش اقدامات انجام شده برای کنترل آسیب اجتماعی کشور، شنیده می‌شد که مقام معظم رهبری از اقدامات انجام شده رضایت چندانی نداشته‌اند و حتی از کم‌کاری برخی دستگاه‌ها اظهار دلخوری کرده‌اند، نشریه «خط حزب‌الله» در گزارش خود، بخشی از جملات مقام معظم رهبری خطاب به اعضای شورای اجتماعی کشور را چنین منتشر کرده است: «انتظارم از مجموعه حاضر کارهای فوق‌العاده است؛ یک کارهایی هست که کارهای طبیعی دستگاه شماست و باید انجام بدهید، لابد هم انجام می‌دهید، بعد از این هم- این جلسه و امثال این جلسه باشد یا نباشد- انجام می‌دهید؛ این چیزی نیست که ما را قانع کند؛ … یک کار فوق عادت انجام بگیرد، یک تلاش مضاعف انجام بگیرد.»

به گزارش «خط حزب‌الله»، مقام معظم رهبری در جلسه اردیبهشت ماه با اعضای شورای اجتماعی کشور تاکید کرده‌اند: «همه دستگاه‌ها باید نقش‌آفرینی کنند؛ هم دستگاه‌های دولتی- منظورم قوه مجریه است – هم دستگاه‌های غیر قوه مجریه مثل مجلس، مثل قوه‌قضاییه، مثل نهادهای انقلابی. همه باید نقش‌آفرینی کنند، باید نقش خودشان را، سهم خودشان را مشخصا پیدا کنند، بفهمند چه هست، و آن سهم را به بهترین وجهی، با شتاب متناسب انجام بدهند.»

در گزارش این نشریه آمده است که ایشان همچنین هشدار داده‌اند: «وقتی که ما در جشنواره فجرمان فیلم‌هایی نشان داده می‌شود که اصلا سوق می‌دهد مردم را به سمت این مفاسد اجتماعی، در واقع فرهنگسازی ضد این جهت را داریم انجام می‌دهیم؛ باید مراقبت بشود، باید به اینها توجه بشود.» و همچنین به فواید بهره جستن از ظرفیت‌های اجتماعی اشاره کرده‌اند و به گزارش «خط حزب‌الله» در این زمینه گفته‌اند: « نیروهای مردمی خیلی می‌توانند کمک کنند و کمک هم می‌کنند، منتها برنامه می‌خواهد که چه‌جوری از نیروهای مردمی استفاده کنیم. جذب دل‌های مردم و جذب کمک‌های مردم- چه کمک‌های مالی‌شان چه کمک‌های فکری و بازویی‌شان- خیلی هنر می‌خواهد و این، برنامه‌ریزی لازم دارد.»

درباره نویسنده